Kromě toho jsou některé druhy rakoviny citlivé na estrogen
Nevolnost a zvracení
Heřmánek se používal k léčbě nevolnosti, ale pití velkého množství heřmánku nebo velmi koncentrovaného heřmánkového čaje může způsobit nevolnost a zvracení.
Pocit sedace
Mnoho lidí bere heřmánek na spaní, takže není divu, že způsobuje ospalost. Vědci proto doporučují nepít heřmánkový čaj před řízením nebo obsluhou strojů.
Antikoagulační vlastnosti
Heřmánek obsahuje kumariny, které působí proti srážlivosti nebo ředění krve. Antikoagulancia zvyšují riziko krvácení. Zdravotníci proto doporučují vyhýbat se heřmánku dva týdny před operací nebo zubním zákrokem. Kromě toho by lidé užívající léky na ředění krve, jako je warfarin nebo aspirin, měli používat heřmánek také opatrně, protože může zvýšit riziko krvácení.
Estrogenové účinky
Apigenin je heřmánkový flavonoid s estrogenními a antiestrogenovými účinky v závislosti na dávce. Ve vysokých dávkách se apigenin chová jako antiestrogen a je studován jako součást léčby rakoviny prsu. V nižších dávkách působí apigenin jako estrogen. Efekt estrogenu však není dostatečně silný, aby nahradil antikoncepci nebo hormonální substituční léky.
Opatrnost se doporučuje osobám, které jsou těhotné nebo kojící. Bezpečnost není známa a existuje riziko potratu. Heřmánek by měl být také používán opatrně u lidí s anamnézou rakoviny citlivé na estrogen.
Drogové interakce
Lidé používají heřmánek pro údajné zdravotní přínosy, ale je důležité si uvědomit, že heřmánek může interagovat s některými léky.
Antikoagulancia a léky proti krevním destičkám
Heřmánek obsahuje dva deriváty kumarinu — umbeliferon a herniarin. Warfarin, antikoagulant na předpis, je také derivát kumarinu. Existuje proto obava, že heřmánek může spolupracovat s jinými léky na ředění krve, aby se zvýšilo riziko krvácení.
Jeden případ popisuje 70letou ženu s anamnézou užívání warfarinu. Měla příznaky horních cest dýchacích, které léčila heřmánkovým čajem a lotionem obsahujícím heřmánek. Do nemocnice byla přijata s četnými vnitřními krváceními nebo krvácením a musela dostávat krevní transfuze. Heřmánek pravděpodobně zvýšil účinky warfarinu na ředění krve a způsobil krvácení.
Pacienti užívající léky na ředění krve, jako je warfarin, aspirin nebo klopidogrel, by měli být opatrní s jakýmkoli heřmánkovým přípravkem.
Intenzita sedativ
Heřmánek se často používá k léčbě nespavosti, protože vyvolává uklidňující pocit sedace. Kombinace heřmánku s léky, které také způsobují ospalost, proto vede k pocitu zvýšené sedace.
Některé příklady sedativních léků zahrnují následující:
- Léky na spaní, jako je zolpidem (Ambien), eszopiklon (Lunesta)
- Léky proti úzkosti, jako je alprazolam (Xanax), hydroxyzin (Vistaril)
- Tricyklická antidepresiva, jako je amitriptylin (Elavil)
- Léky proti bolesti, jako je oxykodon (Oxycontin) nebo fentanyl (Duragesic)
- Alkohol
Léky metabolizované v játrech prostřednictvím cytochromu P450 (CYP450)
Mnoho léků je metabolizováno nebo změněno v játrech pomocí izoenzymů CYP450. Heřmánek však také interaguje s mnoha izoenzymy CYP450, včetně 3A4, 2C9 a 2D6. Uživatelé by se proto měli poradit s lékárníkem nebo lékařem, aby se ujistili, že jejich léky nereagují s heřmánkem.
Například cyklosporin je imunosupresivum běžně používané u pacientů po transplantaci. Heřmánek může zvýšit hladiny cyklosporinu, což může způsobit toxicitu. Je vhodné vyhnout se kombinaci heřmánku a cyklosporinu.
Další příklady léků, které jsou metabolizovány v játrech, zahrnují následující:
- NSAID, jako je ibuprofen (Advil nebo Motrin) nebo meloxicam (Mobic)
- Beta-blokátory, jako je propranolol (Inderal) nebo karvedilol (Coreg)
- Statiny, jako je lovastatin (Mevacor)
- Fexofenadin (Allegra)
Hormony a tamoxifen
Heřmánek má estrogenní nebo antiestrogenový účinek závislý na dávce, což může způsobit interakci s hormonálními léky, jako je antikoncepce nebo hormonální substituce. Časté užívání heřmánku může snížit účinnost antikoncepce; proto se také doporučuje metoda zálohování.
Kromě toho jsou některé druhy rakoviny citlivé na estrogen. Například v nízkých dávkách by heřmánek mohl ovlivnit rakovinu citlivou na estrogen. Může také interagovat s tamoxifenem, lékem na rakovinu prsu. Apigenin, flavonoid v heřmánku, byl studován jako slibný nový přístup k rakovině prsu rezistentní na tamoxifen. Studie probíhají a role apigeninu v rakovině a jeho přesné účinky nejsou známy, takže uživatelé by měli informovat svého lékaře, pokud používají heřmánek.
Užívat si heřmánku
Heřmánek nabízí mnoho výhod, včetně zlepšení spánku, úzkosti, krevního tlaku a hladiny cukru v krvi. Food and Drug Administration zařazuje heřmánek na svůj seznam obecně uznávaných jako bezpečný (GRAD) a množství nalezené ve většině čajů jen zřídka způsobuje závažné vedlejší účinky. Nicméně i přes všechny tyto výhody je nezbytné užívat si heřmánek bezpečně. Lidé s anamnézou senné rýmy nebo sezónních alergií jsou vystaveni zvýšenému riziku alergické reakce a měli by být opatrnější. A vždy pamatujte, že heřmánek může interagovat s jinými léky.
Poté, co utratíte tolik za vitamíny, je lákavé ignorovat datum spotřeby na vaší lahvičce vitamínů nebo přehlédnout chybějící datum spotřeby. Přesto má toto malé datum významný dopad, protože ukazuje, zda má vitamín stále 100% účinnost.
Klíčové věci:
- Vitamíny jsou skvělým způsobem, jak vyplnit jakékoli nutriční mezery.
- Vitamíny a doplňky s prošlou dobou použitelnosti nemusí fungovat tak dobře jako ty, které nevypršely, a měly by být vyhozeny.
- Hledejte pečeť nezávislé laboratoře, která zaručuje přesnost uvedených složek.
- Vitamíny skladujte podle etikety. Uchovávání některých vitamínů v chladničce může způsobit rozpad složek.
Vitamíny: zkratka?
Každý chce být zdravější, ale jen někteří lidé mají čas na přípravu vyvážených a výživných jídel. Jiní, jako těhotné ženy nebo lidé, kteří se zotavují po operaci nebo jsou nemocní, vyžadují další živiny. Mnozí využívají množství vitamínů a doplňků dostupných v obchodech a online, aby naplnili mezery ve stravě nebo speciální potřeby.
Užívání vitamínů je tak populární, že se předpokládá, že prodej vitamínů vykáže nejrychlejší růst na celosvětovém trhu s doplňky stravy, na trhu, který v roce 2022 přesáhl 155 miliard dolarů.
Poté, co jste investovali tolik peněz do vitamínů, je zklamáním zjištění, že vitamín vypršel. Znamená ale toto datum spotřeby, že se vitamín musí vyhodit? A bylo by lepší koupit vitamín bez data spotřeby?
Jaký vitamín si mám koupit?
Vybrat si, jakou značku vitaminu koupit, je zdrcující. Regály obchodů a internet nabízejí obrovskou rozmanitost. Poté, co byl v roce 1994 schválen zákon o zdravotních a vzdělávacích doplňcích stravy, vitamíny již nejsou schvalovány ani kontrolovány FDA, než si je spotřebitelé koupí. To znamená, že FDA nehodnotí vitamíny, aby zajistila, že vitamín obsahuje značený produkt v uvedeném množství.
Pečeť nezávislé laboratoře zajišťuje, že vitamín obsahuje označené složky. Tři hlavní laboratoře nabízejí své těsnění výrobcům, kteří projdou jejich testy:
- US Pharmacopeia (USP)
- NSF International
- ConsumerLab.com
Pečeť jedné z těchto laboratoří na lahvičce vitamínů ukazuje, že výrobce splnil specifické pokyny, byl podroben dalšímu testování a že produkt obsahuje uvedené množství. Ukazuje také, že vitamín neobsahuje žádné kontaminanty, bakterie, kvasinky, plísně, mykotoxiny nebo pesticidy. Některé laboratoře také vyžadují datum vypršení platnosti s daty pro jejich zálohování.
Pokud stále zjišťujete, jaké vitamíny potřebujete, poraďte se se svým lékařem, lékárníkem nebo odborníkem na výživu.
Co znamená datum expirace?
Datum expirace zaručuje 100% účinnost k tomuto datu. Vitamíny, stejně jako jídlo, mohou časem degradovat a ztrácet sílu a vitamín s prošlou dobou použitelnosti nemusí být tak účinný.
Ne všechny vitamíny mají na lahvičce datum spotřeby. FDA nevyžaduje datum expirace na štítku doplňků, ale některé laboratoře, jako je USP, to vyžadují. Aby mohl výrobce nabídnout datum vypršení platnosti, musí mít údaje prokazující, že účinnost je k danému datu 100% a nezávislá laboratoř to potvrdí.
Vitamíny obecně vydrží v plné síle dva roky, ale skladování a typ vitamínu může ovlivnit expiraci. Kapaliny a vitamíny rozpustné ve vodě jsou náchylnější k vlhkosti, což způsobuje, že ztrácejí účinnost rychleji než jiné vitamíny. Různé dávkové formy, jako jsou sublingvální tablety a gumy, také ztrácejí účinnost rychleji než tablety.
Důležité je také pochopení rozdílu mezi datem expirace a datem výroby. Datum výroby ukazuje datum výroby vitaminu, nikoli sílu nebo potenci k určitému datu.
Pokud tedy vitamín vypršel, došlo k jeho degradaci a již není tak silný, jako byl. Bohužel to znamená, že pokud je prošlá, vyhoďte ji.
Jsou vitamíny po expiraci bezpečné?
Obecně platí, že prošlý vitamín vám neublíží ani se nestane něčím škodlivým nebo toxickým, pokud se nestane něco neočekávaného, jako je plíseň nebo bakterie rostoucí na vitamínu. Ale vitamín už nebude tak účinný.
Vždy zkontrolujte vitamíny, zda nevykazují známky vystavení vysoké vlhkosti, které se mohou objevit jako neočekávané skvrny na vitamínu nebo vlhkost uvnitř nádoby. Pokud vitamín vypadá divně nebo jinak, než jste očekávali, neužívejte ho.
Tipy, jak co nejlépe využít vitamíny:
Při nákupu vitamínu hledejte pečeť nezávislé laboratoře, která vitamín testovala. Tato pečeť zajišťuje kvalitu vitaminu. Některé nezávislé laboratoře vyžadují datum expirace, které ukazuje další testování a zda je účinnost vitaminu 100%. Správné skladování je také důležité pro zajištění toho, že vitamín je stále stejně účinný, jak se očekává.
Pečeť nezávislé laboratoře
Při nákupu vitaminu zkontrolujte pečeť USP, NSF nebo Consumer Labs. Aby výrobci získali jednu z těchto pečetí, musí souhlasit s dodatečným testováním a inspekcemi ze strany nezávislé laboratoře. Laboratoře testují vitamíny, aby potvrdily, že složky na štítku jsou ve vitamínu.
Pro více informací navštivte https://dietoll-official.top/cs-uvod-do-keto-diet/